532 273 885
akademia@ksgoclaw.pl

Słownik pojęć piłkarskich

Created with Sketch.

Aut – Na pewno nieraz widzieliście taką sytuację podczas meczu, kiedy piłka wypadnie za którąś z linii bocznych boiska. Zawodnik drużyny przeciwnej wrzuca wtedy piłkę na boisko obiema rękoma zza głowy. Jest jednak ważna zasada, piłkarz może wziąć rozbieg, ale podczas rzutu musi mieć złączone nogi!

Dośrodkowanie – Często podczas meczy komentatorzy krzyczą z wielkim entuzjazmem: „Dośrodkowanie w pole karne! I gol!”. Oznacza to, że piłkarz kieruje piłkę w środek pola karnego, gdzie czekać już powinni zawodnicy z jego drużyny. Rzut rożny wykonywany jest najczęściej właśnie w ten sposób.

Faul – Niezgodne z regułami gry niebezpieczne zagranie nazywane jest faulem. Jest to zarówno zaatakowanie przeciwnika bez piłki, jak też przytrzymanie za koszulkę, czy też niesportowe zachowanie, np. oplucie rywala. W zależności od rodzaju zagrania sędzia odgwizduje kary. Nie warto stosować fauli – prowokując przeciwnika można niepotrzebnie zaostrzyć grę. Poza tym faulowanie nie jest zachowaniem fair play.

Gra w defensywie i ofensywie – Często podczas meczu pada hasło: gra defensywna lub gra ofensywna. Co to właściwie znaczy? Defensywną nazywana jest gra nastawiona na obronę, natomiast ofensywna – to po prostu atak.

Gra z pierwszej piłki – To określenie na szybkie, dokładne podania bez przetrzymywania piłki. Czyli piłkarz przyjmuje piłkę i równocześnie ją podaje. Trzeba dużo ćwiczyć ze swoją drużyną, żeby nauczyć się takich precyzyjnych podań.

Gra pressingiem – Presja na przeciwnika, ciągły atak, szybkie podania – to gra pressingiem. Piłkarze muszą mieć bardzo dobrą kondycję, żeby w ten sposób grać przez większość meczu.

Krótki i długi słupek – Nie można na stałe określić, który ze słupków w bramce jest krótki, a który długi – to po prostu piłkarska terminologia. Wszystko zależy, z której strony ustawiony jest bramkarz i z której strony boiska biegnie napastnik. Gdy np. piłkarz biegnie z lewej strony boiska, bramkarz ustawia się przy tym słupku, który jest bliżej nadbiegającego bramkarza, wtedy ten słupek nazywa się krótkim, a ten dalszy długim.​

Nakładka – To jeden z brzydszych fauli. Piłkarz atakuje przeciwnika spodnią częścią stopy, tak jakby chciał go zdeptać. To bolesna zagrywka, zwłaszcza gdy gra się w korkach. Dobrzy gracze nie stosują takich zagrywek.

Pole karne – Prostokątny obszar przed bramką oznaczony białymi liniami to pole karne. Jednak nie każdy pamięta, że linie też należą do pola, czyli faul na linii może skończyć się rzutem karnym. Wewnątrz pola karnego znajduje się mniejszy obszar oznaczony linią – to pole bramkowe.

Przelobowanie – To kopnięcie piłki w taki sposób, że przelatuje nad zawodnikiem. Gdy nieuważny bramkarz wyjdzie za bardzo przed bramkę, może w ten sposób umożliwić rywalom strzelenie gola.

Rzut karny (jedenastka, wapno) – To jeden z najbardziej emocjonujących momentów w meczu. Sędzia dyktuje rzut karny, gdy zawodnik drużyny atakującej zostanie sfaulowany w polu karnym lub gdy obrońca w polu dotknie piłki ręką. Wtedy bramkarz i piłkarz wykonujący ten rzut stają naprzeciwko siebie oko w oko w odległości zaledwie jedenastu metrów. Bramkarz może poruszać się tylko na linii bramki. Na pewno nie raz widzieliście na meczach, jak bramkarz rzuca się w inną stronę niż lecąca piłka, a czasem nawet się nie ruszy. Rzut karny to dla bramkarza trudna sytuacja, liczą się ułamki sekund i to czy ma szczęście. Doświadczony piłkarz nie przepuści przecież szansy na zdobycia gola.

Rzut rożny (korner) – Gdy piłkarz wykopie piłkę poza własną bramkę (za linię boiska), wtedy zawodnik drużyny przeciwnej wykonuje właśnie rzut rożny. Czyli ustawia piłkę na rogu boiska i wykopuje ją – najlepiej w stronę bramki, gdzie czekają już zawodnicy jego drużyny, aby strzelić gola (dośrodkowanie). To drugi po aucie stały element gry, więc bardzo często na treningach piłkarze ćwiczą jego wykonanie, aby w trakcie meczu dobrze wykorzystać szansę na gola.

Rzut wolny – Karą za faule są rzuty wolne. Są dwa rodzaje „wolnych”: pośredni i bezpośredni. Pierwszy z nich można wykorzystać bezpośrednio do strzelenia gola, gdyż zawodnik wykonujący go może kierować piłkę wprost do bramki, natomiast drugi wymaga dotknięcia piłki przez zawodnika tej samej drużyny, bądź przeciwnika. Na pewno widzieliście, jak podczas wykonywania takiego rzutu jeden piłkarz przebiega koło piłki lekko ja dotykając, a drugi strzela. Rzuty wolne wykonywane są przez drużynę poszkodowaną w miejscu, gdzie doszło do przewinienia. Za niebezpieczną grę, czy ośmieszanie przeciwnika sędzia zazwyczaj dyktuje rzut wolny pośredni, natomiast za większość przewinień grozi rzut wolny bezpośredni.

Skipping – To dobra forma treningu. Wyróżniamy skipy A, B i C. Warto poszukać filmików na youtube i zacząć stosować je jak najczęściej podczas treningów.

Spalony – To specyficzna sytuacja, o zaistnieniu której najczęściej orzekać muszą sędziowie boczni (oczywiście głos decydujący ma sędzia główny). Najłatwiej można ją wytłumaczyć mówiąc, że w momencie podania piłki do zawodnika znajdującego się pod bramką rywali, zawodnik ten znajduje się między ostatnim obrońcą a bramkarzem (czyli przed ostatnim obrońcą). W tym momencie odgwizdywany jest spalony, ponieważ zawodnik drużyny przeciwnej nie może przekroczyć linii, na której stoi ostatni obrońca rywali.

Stretching dynamiczny –  ćwiczenia rozciągające, które polegają na szybkim naciągnięciu mięśnia i powrocie do jego naturalnej pozycji.  Podczas stretchingu dynamicznego mięsień staje się sprawniejszy, zwiększa się jego elastyczność i wydajność. Dzięki temu prawidłowo wykonuje się ćwiczenia, a co za tym idzie – minimalizuje ryzyko kontuzji podczas treningu (rozgrzewka dynamiczna zapobiega m.in. urazom ścięgna Achillesa, naciągnięciom i naderwaniom mięśni). Ponadto podczas stretchingu dynamicznego rozszerzają się naczynia krwionośne, co gwarantuje odpowiednie zaopatrzenie mięśni w tlen, a co za tym idzie – ograniczenie zmęczenia podczas treningu właściwego. W związku z tym stretching dynamiczny należy wykonywać przed treningiem.

Stretching statyczny – ćwiczenia statyczne, które wykonuje się płynnymi, spokojnymi ruchami. Tego typu ćwiczenia rozciągające schładzają rozgrzane mięśnie, “wyciszają” ciało, sprawiają, że stopniowo powraca do stanu sprzed treningu. W związku z tym ciało nie jest narażone na szok spowodowany gwałtownym przejściem od intensywnego wysiłku do niemal zerowej aktywności. Z tego powodu stretching statyczny należy wykonywać po treningu.

Strzał w okienko – Do najpiękniejszych bramek, jakie kibice mogą podziwiać na meczach, należy właśnie strzał w „okienko”. Bardzo trudno jest zdobyć takiego gola, ponieważ zawodnik musi trafić piłką tuż pod górną krawędzią bramki, przy słupku.

Uderzenie piętką – Piłkę najczęściej uderza się wewnętrzną częścią stopy, zewnętrznym podbiciem, głową. Ale można też uderzać piętką, np. przy podaniu do tyłu. To trudna metoda, która nie gwarantuje celności, ale może zaskoczyć przeciwnika.

Żółta i czerwona kartka – Gdy zawodnik gra nieprzepisowo, brutalnie lub zachowuje się niesportowo sędzia może pokazać mu żółtą lub czerwoną kartkę. Żółta jest ostrzeżeniem dla piłkarza. Jednakże gdy zawodnik ma na swoim koncie już jedną żółtą kartę, automatycznie dostaje czerwoną, co oznacza, że musi zejść z boiska. Osłabia w ten sposób drużynę. Czerwoną kartkę może dostać też bramkarz, gdy złapie piłkę w ręce poza polem karnym. Jeśli piłkarz zdobędzie określoną liczbę żółtych kartek zostaje odsunięty od występów w kolejnych meczach.